VÁCLAV HAMPL

SENÁTOR ZA VOLEBNÍ OBVOD 27

PŘEDSEDA VÝBORU PRO ZÁLEŽITOSTI EU

6. schůze Senátu

25.02.2015

Program 6. schůze je zdánlivě hubený, předkladatelé tisků (ministři) jsou v zahraničí (někteří možná na lyžích s dětmi – půlka Prahy má jarní prázdniny – což jim přeju). Nakonec ale jednáme do půl šesté.

Řeší se tzv. Junckerův investiční balíček. Je dobře, že Senát vzal za svůj návrh svého evropského výboru a požaduje, aby prostředky, které mají ve prospěch investic být odebrány z programu Horizont 2020, nezasáhly financování základního výzkumu (jak jsme o tom včera mluvili s místopředsedou EK Katainenem).

Největší debata je ale nakonec o novele pracovního zákona (první 3 dny nemocenské). Mě se návrh moc nelíbil, hlavně pro svou nedotaženost. Nemyslím, že hodit placení prvních tří dní nemocenské na zaměstnavatele je správná cesta (zaměstnávání bližních bychom měli podporovat, ne penalizovat). A mám pochyby, že by to bylo to nejlepší využití prostředků zdravotního pojištění (pak se nedostává na horší věci, které jsou pro pacienty finančně mnohem obludnější). Pokud jde o situaci lidí s nízkými výdělky, skoro by to logicky spadalo do „šuplíku“ MPSV, ale to by chtělo na tom odpracovat podstatně víc solidní a složitější práce, než má návrh za sebou.

Copyright © 2014-2020