Společnost SANEP zveřejnila průzkum popularity známých osobností v senátních volbách. Mezi pětadvaceti kandidáty jsem se umístil na pátém místě, nejvýše ze všech kandidátů v mém senátním obvodu.

Z pětadvaceti osobností, které se utkají v podzimních volbách o senátorská křesla má u celé domácí populace největší sympatie ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudišová, která kandiduje do Senátu v Praze 9 za hnutí ANO. Zuzana Baudišová by měla v nadcházejících senátních volbách uspět dle názoru 46,2% dotázaných. Ukázal to exkluzivní průzkum společnosti SANEP, který se zaměřil na hodnocení 25 nejznámějších kandidátů do Senátu, a to z pohledu celé populace. Uvedené hodnoty tedy nepředstavují volební preference uvedených kandidátů v jejich volebních obvodech, ale názor celé veřejnosti na jednotlivé osobnosti.

Z pohledu široké veřejnosti se z pětadvaceti hodnocených osobností těší velké oblibě i kandidující advokát a písničkář Ivo Jahelka, jemuž úspěch ve volbách v souhrnu přeje 41,4% dotázaných. Ivo Jahelka kandiduje v barvách TOP 09 do Senátu na Pelhřimovsku, kde bude usilovat o sesazení stávajícího senátora ČSSD a předsedy Senátu Milana Štěcha. Ten se pak těší oblibě v souhrnu 27,8% domácí veřejnosti.

Třetí nejvíce preferovaným kandidátem do Senátu z pohledu široké veřejnosti je stávající sociálnědemokratický ministr školství a senátor Marcel Chládek, který obhajuje svůj senátorský post na Lounsku. Marcel Chládek by měl v Senátních volbách uspět dle názoru 38,7% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek široké veřejnosti.

Více jak třicetiprocentní podporu získal lidovecký kandidát sociolog a pedagog, ředitel Fondu ohrožených dětí v Brně Zdeněk Papoušek (32,6%), který kandiduje v Brně.

Nad třiceti procenty je dále kandidát KDU-ČSL a SZ v Praze 1 profesor 2. lékařské fakulty UK, bývalý rektor UK Václav Hampl (32,4%). Václav Hampl se v Praze 1 utká o senátorské křeslo se sexuoložkou Laurou Janáčkovou, která v barvách hnutí ANO získala podporu 16,9% veřejnosti. V Praze 1 rovněž kandiduje za ODS senátor a lékař, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Zdeněk Schwarz, který se těší podpoře 27,1% dotázaných, ale i předseda Liberálně ekologické strany, bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, který se v tomto pražském obvodu uchází o senátorský post v dresu TOP 09. Martin Bursík je nicméně druhou nejhůře hodnocenou osobností a v Senátu by jej v souhrnu chtělo 7,1% dotázaných. Jakkoli však široká veřejnost preferuje z uvedených kandidátů v Praze 1 Václava Hampla, voliči tohoto pražského obvodu mohou dát přednost někomu z dalších kandidátů.

Poslední z hodnocených osobností, která získala více jak třicet procent kladných hlasů je náčelník krkonošské horské služby Adolf Klepš, který za TOP 09 kandiduje na Trutnovsku. Adolf Klepš získal 31,5% kladných hlasů.

Vedle Martina Bursíka je pak nejméně preferovanou osobností stávající občanskodemokratický senátor ODS Tomáš Kladívko (6,5%), který obhajuje své senátorské křeslo na Praze 9, kde se utká s nejlépe hodnocenou kandidátkou hnutí ANO Zuzanou Baudišovou.

I přesto, že uvedené hodnoty exkluzivního průzkumu společnosti SANEP nepředstavují volební preference jednotlivých kandidátů v jejich volebních obvodech, ale jedná se o názor široké veřejnosti, ukazuje se, že z domácí populace, sázka politických stran a hnutí na známé tváře nemusí být vždy tou správnou volbou.

Jak však dále ukazuje exkluzivní průzkum společnosti SANEP i nadále ve většinové části domácí populace převažuje názor, že je Senát zbytečný a měl by být zrušen. Tento názor sdílí 63,1% dotázaných. V případném referendu o zrušení Senátu, by se pro zrušení vyjádřilo 68,9% dotázaných.

Tento negativní postoj široké veřejnosti k horní komoře Parlamentu ČR pak může významně ovlivnit volební účast.

Exkluzivní internetový průzkum byl proveden ve dnech 13. – 18. srpna 2014 na vybrané skupině 4.256 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-70 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 220 tisíc registrovaných uživatelů 15.211 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného byla provedena triangulační datovou metodou.

Více na http://sanep.cz/pruzkumy/podzimni-volby-do-senatu-publikovano-23-8-2014/